Kde všude jsem brigádničila?

16. listopadu 2016 v 21:36 | Veronika |  Články
Ahoj,
musím říct, že článek o tom, kde všude jsem "pracovala", jsem plánovala opravdu dlouhou dobu, a tak nastal čas, abych ten článek opravdu napsala!

První brigádu jsem měla, když mi bylo jedenáct a od té doby jsem prošla spoustou míst a dělala spoustu druhů práce, tak se na to pojďte podívat.

Roznos letáků
Moje úplně první "práce", kterou jsem měla, když jsem chodila do 6. třídy, bylo roznášení letáků. Sehnal mi to děda s mamkou, kteří mi oba pomáhali, protože jsem přece jen nebyla ještě schopný a spolehlivý jedinec, přece jen, bylo mi jedenáct let. Pamatuji si, že mě to strašně nebavilo, chodili jsme až večer (teda bylo to v zimě, takže kolem osmnácté hodiny už prostě byla tma jak v pytli) a byla zima a já byla unavená a vůbec se mi nechtělo. Vydrželo to půl roku, pak jsme s tím skončili, protože paní, která nás zaměstnávala, nám přestala platit.
Za tu dobu jsem si vydělala asi 3 tisíce (ne všechno jsem dostala, nedělala jsem to sama) a koupila jsem si za to nové brýle. Brigáda to špatná nebyla, jen já byla ve špatném věku a ještě to pro mě nebylo.

Práce ve slepičárně
Chodila jsem ke známé pomáhat, když už malá kuřátka vyrostla do velkých kuřat, tak se přesunula dál (kam a co se s nimi dál dělo nevím a vědět to nechci), takže bylo potřeba umýt halu a dát nové podestýlky. Já chodila pomáhat s vysbíráváním klacíků a bordelu z podestýlky. Práce strašná, všude prach a bordel, měla jsem toho plný oči, pusu, no všechny otvory, bylo to v šíleném vedru, ale nedostávala jsem od rodičů nějaké velké kapesné, tak jsem si musela poradit, a kde vás někde vezmou jako brigádníka, když vám je 12 let.


Pomocná síla do kuchyně
Od 13 až do 16 jsem každý víkend, prázdniny, volno, svátky, když jsem přerušila školu a byla na pracáku, tak celý půl rok místo školy, pracovala v restauraci, která byla přímo pod mým domem. Vlastnili to známí a mamka dostala jednu nabídku, jestli nechce brigádu, že tam bude chodit o víkendech uklízet a pomáhat. Brigádu jsem zdědila já a byla opravdu šťastná. Měla jsem každý měsíc minimálně dva tisíce, v těch letech, kde bych to jinde sehnala? Poznala jsem tam spoustu fajn lidí, takže se tam pracovalo úplně skvěle. Náročná to práce občas byla, ale občas to byla zas naprostá pohodárna.

Ještě několikrát jsem dělala v kuchyni. Ve 14 jsem občas jezdila na víkend pracovat do kuchyně na hotel, v 15 jsem o prázdninách dělala v jedné restauraci kousek od mého města a minulý rok, tedy v 18, jsem dělala v jedné restauraci, když bylo období festivalů. Nikdo nebylo tak dobře, jako v té prvotní restauraci. Každopádně tu práci už nikdy nechci dělat.

Doučování angličtiny
V 15 jsem dostala nabídku, jestli bych nebyla ochotná doučovat dceru mé šéfové (z restaurace pod domem), pomáhat jí s úkoly, doučovat nedostatky a procvičovat. Holka byla parchant, ale v té době dostávat 80 korun na hodinu, to bylo pěkné.
Letošní léto jsem doučovala holčičku, která měla jít do šesté třídy, ale nikdy nechodila do školy, až teď šla poprvé. Musela jsem začít od úplných základů, ale můžu říct, že se nám to povedlo a já se musím pochválit, jsem pašák. (A holka byla taky strašný parchant, kolikrát jsem byla úplně vyšťavená.)

Stánek na slavnostech
Krátkou brigádičku jsem si vyzkoušela i v karavanu, kde jsem točila pivo, limonády, dělala jídlo a všechno to, co se ve stánkách na poutích, slavnostech a podobně, dělá. To byla fajn brigáda, škoda že jsme jela jen jednou, protože o nadřízených bylo známo, že platí jen první víkend, druhý jen z části a pak už to z nich můžeš jen vymáhat a stejně většinou nic nedostaneš. Děs.

V jednom stánku, který ale stál na fotbalovém hřišti, jsem také točila pivo, nalévala panáky a dělala bramboráky. Vlastnil ho kamarád, tak jsem občas zaskočila. Většinou přišlo pár místních, pokecali jsme, popili jsme a já vesele jela večer domů. To byla taky hodně pohodová brigáda. Není nad to, když vás baví někde pracovat a máte tak skvělé lidi.

Kiosek na sjezdovce
Přes jarní prázdniny jsem v 17 chodila do kiosku, baru, sjezdovkového občerstvení, nevím, jak přesně to nazvat, dělat párky v rohlíku, kafíčka a čajíčky, točit piva a podobně. Práce nenáročná, ale když přišlo zboží a musela jsem chodit dolů pod sjezdovku, vzít jídlo a pití do kiosku a táhnout to nahoru na sjezdovku mezi jezdícími lyžaři po namrzlém sněhu, nádhera!

Psala jsem článek z této brigády, kde jsem řešila různé nátury cizinců, v případě zájmu Kterého zákazníka obsloužit s úsměvem a kterého raději nechat kolegovi?

Pokojská
Kamarádka mamky mého nejlepšího kamaráda (ach ty vztahy) pracovala v místním hotelu, jenže tam dělala sama a nikdo nevydrží jet pořád, nonstop, v kuse, tak hledala někoho, kdo by za ni chodil o víkendech. No když mi to bylo řečeno, tak proč ne, co to může být za náročnou práci, vždyť to je jen úklid. No fyzicky nebyla, psychicky občas více, psala jsem článek o nedoceněné práci pokojské, kdo má zájem si přečíst.
Brigáda to byla super, peníze taky pěkné, bohužel přijali do hotelu pak ještě jednu paní, a tak brigádnický záskok měl smůlu, škoda.

Úklid kanceláří
To je celkem smutné téma, protože jsem tam právě skončila (firmu koupila firma, která nasadila své zaměstnance, tak jsem přišla o brigádu, kterou jsem dělala téměř dva roky). Šlo jen o úklid tří kanceláří, kde stejně nemůžete šahat na stůl a do skříní a poliček, takže minimální práce a krásný peníze, co víc si přát? To byla nejlepší brigáda.

Vychovatelka a zdravotnice a sekretářka
A poslední brigáda, kterou jsem dělala, byla v ozdravovně, článek z ní a mých pocitů - děti a šéfové jsou satani.
Bylo to to nejhorší, co mě mohlo potkat a v životě už nechci pracovat s takovými dětmi. Výběr těch největších zel ze skupiny rozkošných dětiček a puberťáků. Vymýšlela jsem pro ně program, hlídala je, měla jsem prostě za úkol je zabavit a ohlídat. Párkrát jsem skončila u papírů, rozdělování a vydávání léků a foukání bebíček, prostě podržtaška. Chtěli po mně i úklid, ale to jsem řekla, že tu mám smlouvu úplně na jiný druh práce. 16 hodin směna, špatný peníze, ale co se dalo dělat, nic jiného nebylo.


Kde všude jste pracovali vy? Jaká byla vaše nejhorší práce/brigáda a jaká byla ta nejlepší?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nelly Cadlenson Nelly Cadlenson | Web | 17. listopadu 2016 v 8:39 | Reagovat

Wow! Vidím, že jsi toho už podstoupila mnoho. Já začínala už ve 12 letech a prodávala jsem meruňky u silnice :D

2 Claudia Claudia | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 11:34 | Reagovat

heh ja pracujem v školstve a musím povedať ze s detmmi je práca super mam druháčikov a neviem si predstaviť inu pracu ako je tato, som vychovavatelka, podla mna je to vdacna praca ale hned na zaciatku je potrebne si vytvorit autoritu disciplinu :) treba sa asi zamysliet nad tym co chces v zivote robit a co ta bavi :) ci chces byt otrokom niekoho alebo robit to co ta bavi a naplna :D

3 fakynn fakynn | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 16:12 | Reagovat

[2]: Já neříkám, že práce s dětmi je nevděčná, miluju práci s dětma, moje dobrovolnictví, které dělám, zahrnuje spoustu práce s dětmi, mám kolem sebe spoustu dětí, dva bratry, ale tady šlo o to, že tam to bylo nevděčné z důvodů malých peněz, otřesných dlouhých 16-17 hodinových směnách a prostě děti byly parchanti, to se můžeš dočíst v odkazovaném článku. Myslím, že kdyby ti tam děti fetovali, absolutně tě nebrali jako autoritu, mlátili se (ve smyslu, že se tam rozbila i hlava o šutr), zdrhali a další věci, které se tam děly, tak prostě neřekneš, že to je fajn práce. :D A hlavně jsem měla 17 pubertálních děcek a nerozkouskuješ se na 17 dílků, abys je všechny ohlídala, to nešlo. Byl to ústav, kde ty rodiče, když už je nezvládali, tak je šoupli na 3 týdny tam, aby měli klid + půlka z toho děti z děcáku a tam podle mého prostě nemaj šanci, aby byly pořádně vychovaný, nebylo tam jediný dítě pořádně vychovaný. (což zas samozřejmě nezazlívám ničemu, nedá se to stíhat, taky jsem byla na praxi v děcáku a je to masakr, hlavně vychovat svoje dítě a děcákový... pro ty tety je to prostě taky rozdíl) A teď jsem se zas rozjela. :D Ach jo.

4 Kika Kika | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 21:39 | Reagovat

kdybych si napsala seznam, tak bude minimálně tak dlouhý jako máš ty. Ale práce ve slepičárně by mě tam chyběla, celkově všechny práce se zvířaty (pokud se tak čistění podestýlky dá nazvat :D)

5 sarushef sarushef | Web | 19. listopadu 2016 v 0:28 | Reagovat

Jé, máš toho celkem spoustu. Letáky jsem roznášela taky, prodávala lahůdky,dělala v kuchyni, roznášela pivo, pracovala v zahradnicví, dokonce jsem byla týden v callcentru, ale na to jsem se teda vykašlala, protože to byla největší blbost :D

6 fakynn fakynn | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 0:36 | Reagovat

[4]: Se zvířaty jsem v kontaktu nebyla, takže vlastně práce pro zvířata, ale bez nich. :D

[5]: No jo! Tam jsem taky dělala. Zvládala jsem to... já nevím, dva týdny jsem tam možná byla, denně to byla práce asi na dvě hodiny a teda domů jsem chodila úplně vyhlodaná, strašný! :D

7 Denia Denia | Web | 19. listopadu 2016 v 15:07 | Reagovat

Teda, už toho máš hodně za sebou na to, kolik ti je! A doučovat, to nevím, jestli bych zvládla :D, ještě když se těm děckám třeba nechtělo.
Je fajn ale mít takovéhle zkušenosti :).

8 Lola-J Lola-J | Web | 19. listopadu 2016 v 18:20 | Reagovat

Páni, to e pěkná řada zajímavých zkušeností! :-) já měla jednu brigádu v kavárně teď pár let po sobě v létě a jinak to byly jednorázovky, jako třeba prodej lístků atd.

9 forever.teenager.xx forever.teenager.xx | E-mail | Web | 20. listopadu 2016 v 12:29 | Reagovat

- pane bože, koukám, že máš za sebou vcelku utrpení O.o
- na druhou stranu máš mnoho zkušeností, které seti určitě budou v životě ještě hodit.
- já měla jen jedinou brigádu v životě a to, že jsem necelé 2 roky dělala něco jako recepční jedné obrovské firmy, plavala jsem v tom jak v bazénu kyseliny, ale nakonec to šlo dobře a chodila jsem tam ráda. ale musela jsem skončit.. dlouhá story.
- teď už půl roku dělám na stálo v jiné firmě, děs a hrůza, ale peníze jsou důležitější než moje pohodička.

10 b. b. | Web | 20. listopadu 2016 v 21:51 | Reagovat

já si na svou první brigádu vzpomínám docela jasně - bylo to v expedici časopisů a třídila jsem tam se starým pánem pornočasáky :DD jeden se jmenoval teplí princové.. na ten název do smrti nezapomenu :D

11 Nancy Nancy | Web | 23. listopadu 2016 v 0:42 | Reagovat

fiha, tak to klobuk dole! ako tu uz bolo spomenuta, mas toho za sebou naozaj dost na to, kolko mas rokov... co je super, aspon mas vypestovane pracovne navyky. my, lenive vsi, to mame potom po nastupe do prace o dost narocnejsie .D

12 Medvěd Medvěd | Web | 23. listopadu 2016 v 8:59 | Reagovat

Tak na tento tvůj seznam opravdu nemám co říct, snad jen wow! Fakt klobouk dolů za všechno c jsi stihla vyzkoušet a kde sis vydělávala. Já nikdy tolik brigád neměl. Šikula jsi.

13 fakynn fakynn | E-mail | Web | 24. listopadu 2016 v 18:51 | Reagovat

[9]: To je nejhorší, když chodíš s odporem do práce, ale peníze jsou důležitější než pohoda.

[10]: Teplí princové, to je dost drsný. :D

[12]: Díky :)

14 Poslední Panna Poslední Panna | Web | 29. listopadu 2016 v 20:03 | Reagovat

Já bych s dětmi nechtěla pracovat ani za nic, prostě nemám děti ráda. Taky jsem vystřídala dost prací, některé horší, některé lepší, ale podobná sada by to taky byla. Jenom se modlím, abychom potom někde získaly nějakou pořádnou práci, která bude člověka bavit. Historky jsou historky a peníze jsou peníze, ale čas, který do toho vrazíš, je čas, a ten máš jenom jeden.

15 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 4. prosince 2016 v 16:31 | Reagovat

Tyjo, začala jsi s brigádama dost brzo :-) nevím, jestli je to úplně dobře, ale aspoň sis začala vážit peněz, které jsi měla a byl to rozhodně dobrý tah pro budoucí vysokou míru finanční gramotnosti. :-)

Já ať vzpomínám jak vzpomínám, tak si na svou opravdovou první brigádu nevzpomenu.. :-D nevím ani přesně, v kolika letech jsem začala po brigádách chodit. Ale absolvovala jsem taky víc různých odvětví. Práce v hospodě, servírka, praxe v cestovce, prázdninový práce v továrně na součástky do aut, prodej v bižuterii, prodej párků na koňské soutěži, seděla jsem u kasy na diskotéce (jen jednou a pak už nikdy víc :-D), pomocné kancelářské práce, výpomoc v kuchyni (mizerná práce za mizerné peníze a lidi kolem taky nic moc), ostraha objektu (na více místech, nejznámější je asi Amazon, tam jsem byla měsíc, ale byla to nejtvrdší práce v tomhle oboru, co jsem zažila), teď třetím rokem vysedávám občas na recepci fotbalové Sparty, pracovala jsem na poště a teď v divadle. Dost možná jsem plno menších brigád vypustila, ale taková už jsem já. Zapomnětlivka :-D :-)

16 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 4. prosince 2016 v 16:32 | Reagovat

Joo vím co jsem zapomněla :D když se tady bavíme o těch dětech :-D tak jsem asi tři měsíce vypomáhala v jedné soukromé školce :-) to jsem tehdy ještě chtěla být učitelkou. A taky jsem vlastně byla dva měsíce v Německu jako au-pair :-) jen jsem nehlídala děti, nýbrž psy :-D :-)

17 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. prosince 2016 v 17:09 | Reagovat

[14]: Jo, máš naprostou pravdu!

[15]: Teda, ty toho máš taky dost. :D Já potom, co jse napsala článek, si vzpomněla na několik dalších, jako call centrum a hlídání dětí a mytí aut a uklízení bytů a tak, no jo. :D
Naučila jsem se vážit si peněz, protože jsem hlavně od 13 nedostala od rodičů ani korunu a všechno si kupovala sama. A nevadílo mi to, uměla jsem si vážit věcí, protože jsem věděla, jak težký je na ně s vydělat.

18 Elly Elly | Web | 5. prosince 2016 v 20:51 | Reagovat

Tak já ve svých osmnácti letech ještě nikde nebrigádničila:D Přes léto jsem vždy fungovala doma, protože  naši chodili do práce a já měla na krku ještě sestru. Následující prázdniny se ale s přítelem chystáme do zahraničí:)

19 Rory Rory | Web | 9. prosince 2016 v 12:21 | Reagovat

Super článek. :) Pomalu začínám přemýšlet nad brigádou na léto, takže si mě pěkně inspirovala. :)

20 fakynn fakynn | E-mail | Web | 10. prosince 2016 v 12:00 | Reagovat

[18]: Já co jsem nehlídala bratry, tak jsem byla na brigádě. :D Je, tak to vám přeju hodně štěstí. :)

[19]: Díky. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama