Neopouštěj mě // Never let me go

4. ledna 2015 v 10:00 | Veronika |  FilmyNázev: Neopouštěj mě
EN: Never let me go
Rok: 2010
Země: Velká Británi / USA
Délka: 103 minut
Online ke shlédnutí ZDE


Děj se odehrává v 70' až 90' let dvacátého století. Mladinká Kathy H. žije v internátní škola Hailsham, která se stará a vychovává děti, které mají podobný život jako prasata a jen čekají na porážku. Děti si totiž vychovávány jako věci, ze kterých si pak postupně berou orgány. Kathy se kamarádí s Tommy a Ruth. Jsou to její nejlepší kamarádi a do Tommyho je zamilovaná, tak jako o do ní, jenže přijde Ruth a už v jejich brzkém věku začne "chodit" s Tommym. Kathy si myslí, že je to jen dětská láska a rozejdou se, jenže jim je 19 let, odcházejí ze školy a Tommy s Ruth jsou ruku v ruce. Musí se na ně koukat a to už prostě po nějaké době nedává a odejde z farmy, kde všichni tři, ještě s ostatními, jsou a půjde dělat pečovatelku pro dárce orgánů.
Po několika letech se v nemocnici náhodou setká s Ruth, která už je po dvou odběrech orgánů a je na tom špatně. (Dárce zvládne maximálně 5 odběrů.) Společně se rozhodnou, že najdou Tommyho, protože s ním Ruth už před lety zpřetrhala kontakt. Společně vyrazí na pobřeží, kde se Ruth dožaduje odpuštění, že je dva rozdělila, i když věděla, že se milují. Chce jim jít zařídit odklad. To je něco, co umožní zamilovaným párům ještě nějaký rok, než oba umřou, díky odběrům.
Ruth po dalším odběru zemře, Kathy je s Tommym šťastná. užívají si sami sebe a snaží se zařídit ten odklad. Ten 'nečekaně' nevyjde, protože je jim řečeno, že to zkoušelo spoustu párů, ale je to jen "slastná vidina" lidí, kteří si myslí, že se jim tak prodlouží život, ale že žádný odklad neexistuje a nikdy neexistoval.
Tommymu se všechno zhroutí, po nějaké době jde na třetí odběr, který je i jeho poslední. Po měsíci a půl jde i Kathy na své první dárcovství.


"Jedním si nejsem jistá. Jestli jsou naše životy tak různé od životů, které zachraňujeme. ... Všichni jsou smrtelní."


Teď bych se chtěla k určitým věcem vyjádřit.

Jako první bych chtěla říct, že opravdu nechápu to... jak bych to nazvala... nikdo z nich nebojuje o svůj život. Nebojuje. Vědí, jaký je jejich osud, ale nikdo neuteče, neschová se, tudíž to mám chápat, že jim je jejich osud lhostejný? Nebo proč tedy něco nepodniknou? Ale takže tím pádem absolutně nepobírám podstatu toho, že Tommy se tam složí, že odklad nevyšel a on tedy jisto jistě brzy zemře a nechápu výše zmíněnou větu, kterou Kathy řekla na konci. Ano, vystihuje podstatu toho filmu, ale vlastně je to všechno ironie.
Chtějí žít, ale nebojují za to. Vždyť kolik lidí žije na úprku? Nebyl by to ideální život, ale co je ideálního na tom, že vás vnitřně ostatní vykrádají a vy bolestivě a sami umíráte?

Druhá pro mě trošku nepochopitelná věc je, že se ženou za něčím, co neexistují. Ano, i nepravdivá vidina pomůže k dalšímu bytí, ale přeci nemůžu zakládat celý svůj nastávající život na něčem, co řekne pár, který někde něco slyšel. Nikdy nebyl nikdo, kdo by přišel s tím, že odklad dostal. Nikdo nikdy nemluvil s nikým, kdo by třeba jen mluvil s někým, kdo třeba jen zná člověka, který odklad dostal. (Samo o sobě je to nedůvěryhodné, ne?) Proto se honí za něčím, co neexistuje a co si někdo vycucal z prstu. Tommy na tom zakládá všechno a když někdo řekne "Nikdy tato možnost neexistovala." celý jeho život se zboří jako domeček z karet.
Ano, potřebují nějakou podstatu, která jim umožní druhý den vstát, ale... nechápu, že něco, co neexistuje.
To je jako bych druhý den ráno vstala jen proto, že si budu myslet, že když vylezu na střechu domu a skočím, vyletím do nebe. Prakticky je to to samé.

Další, v pořadí třetí, věc, kterou jsem nepochopila je to, že Tommy prý celý život miloval Kathy a chtěl být s ní a hlavně věděl, že ona ho má také ráda (!!!), tak i přesto si začal s Ruth a byl s ní kolik let. (Není přesně řečeno, v kolika nebo po jaké době se rozešli, abychom to dopočítali. Nějakých 10 to bylo určitě.)
Miluje jí, ale je s jinou a ještě kouká, jak tu, kterou údajně miluje, ničí to, že on je s jinou. Je to stejně nesmyslné, jako moje věta. Ano. Uniká mi ta logika.

A jako čtvrtá věc je, že prostě musím filmu nějak uvěřit, aby se mi líbil. Tomu jsem nevěřila. Neříkejte mi, že by dokázali utajit to, kam se ztrácejí děti, kde se berou noví lidé a jak to, že je vždy pro každého orgán, který potřebuje. A taky to, že o tom nikdo nevěděl, tedy jen ti pověření tomu, nikdo z venku. Tohle se přece přede všemi neutají.

Vlastně vůbec nevím, jestli bych vám film doporučila. Jsou tam skvělí herci, hraje tam mnu milovaná Keira Knightley, film je dobrý, jen ale povrchově, ne, když se nad tím zamyslíte.

Jsou jen dva momenty, které se mi vážně líbily.
Kathy měla v rukou porno časopis a celý ho projížděla. Přišel Tommy a viděl ji. Řekl to Ruth a ta prohlásila, že se do něj dívala jen proto, že byla prostě nadržená, jenže důvod byl ten, který se dozvíte až ke konci, že hledala svou matku, protože všechny ty děti jsou od vyvrhelů společnosti. Prostitutky, fetky, bezdomovci. To se mi vážně líbilo.
A to, že přemýšleli a uvažovali, proč je ve škole nutili být kreativní a tvoříví, proč pro ně dělali galerie. Mysleli si, že to bylo z důvodu, aby zjistili, jací jsou uvnitř. Pravdou bylo, že to dělali proto, aby dokázali, že duši mají.
Jinak? Nic.


Viděli jste film?

Co si o něm myslíte?

Jak byste mi vysvětlili věci, které jsou pro mne nepochopitelné?


zdroj obrázků:  obr 1.  obr 2.  obr 3. 

(Vím, že je všude kolem milion článků o tom, jaký byl rok 2k14, ale já bych to možná taky chtěla napsat. Proto se ptám váš, čtenářů, jestli to napsat mám, jestli mám shrnout v bodech ten rok, ať už blog, úspěchy a můj život. Možná z důvodu, že chci vědět, jak to všechno bylo a možná proto, že třeba za rok si to otevřu a přečtu.
Proto mi do komentářů napište, jestli to má cenu spát.)


Usmívejte se vždy a na všechny, i když vám je nejhůř. Radujte se z maličkostí. Vždy na všem hledejte to hezké a užívejte si života... A NOVOU KAPITOLU ŽIVOTA. Snad ta patnáctka bude lepší, než čtrnáctka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 aneta467 aneta467 | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 10:35 | Reagovat

Knihu som nečítala ale film som videla a ten sa mi páčil :) možno si prečítam aj knihu.

2 Canli Canli | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 12:05 | Reagovat

Když jsem film viděla poprvé, totálně mě dojal. V tu dobu jsem na tom byla psychicky trošku hůř, tudíž jsem přehlížela nedostatky filmů, které máš napsané výše. Když se nad tím zamýšlím.. asi ano film je takový nedokončený, ale i přesto je můj nejoblíbenější. Podle mě má film ukazovat na podstatu lidského života a toho, že se honíme za něčím co není, či toho, že přemýšlíme nad nedůležitými věcmi místo těch důležitých. :)
Rok jsem nemohla nikde knihu sehnat (ani se neplánuje dotisk), ale asi před týdnem jsem ji našla jako ebook, takže uvidím jestli třeba nebudou výše zmiňované body v knize vysvětleny. :)

3 ♥Katarina♥ ♥Katarina♥ | Web | 4. ledna 2015 v 12:24 | Reagovat

Já jsem ten film ještě neviděla a nechystám se na to v nejbližší době. =) Ale měla bych si to zařadit na seznam. =)

4 Sayushka Sayushka | Web | 4. ledna 2015 v 13:45 | Reagovat

Tenhle film neznám, ale asi na něj někdy mrknu:)

5 Kia Kia | Web | 4. ledna 2015 v 14:51 | Reagovat

Neznám to, ale asi se na to kouknu. :)

6 Vivi Vivi | Web | 4. ledna 2015 v 15:24 | Reagovat

Videla som film a velmi sa mi páčil ale tiež si chcem prečítať aj knihu, pretože knihy bývaju ovela lepšie než filmy:)

7 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 16:02 | Reagovat

[2]: Film je krásný, o tom žádná, jen jsem možná u toho moc přemýšlela, jak se zdá.
Zapřemýšlet nad metaforami jsem asi měla... možná bych dostala i odpověď na některou z otázek.
Také bych si chtěla knihu přečíst, bohužel v knihovně není, u nás v knihkupectví jsem ji neviděla a na netu nenašla, takže pokud jsi našla někde verzi, kterou bych si mohla přečíst, neposlala bys mi odkaz? Nebo jsi našla jen do čtečky?
Děkuji za zatím jediný smysluplný komentář. :)

8 Prackal Prackal | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 16:22 | Reagovat

Film jsem neviděl, knihu jsem také nečetl a podle toho co tu píšeš mě ani moc neláká. I když jak se tak znám tak až budu mít těžší chvilku tak si ho stáhnu a budu v postei pod peřinou sledovat a ronit slzy :D

Teď k těm tvým otázkám k zamyšlení. Pár filmů jsem s podobnou tématikou viděl a v každém se "oběť" snažila zachránit. Vždyť je to vlastně vlastnost všeho živého. Nikdo nechce umřít pokud máš nějakou možnost volby a podle tvého vyprávění oni ji určitě měli.

Klišé s chlapcem který má zálusk na "nové masíčko" docela chápu ... Kluci jsou potvory a občas něco takového provedou. Ale být tou holkou tak se k němu už nevrátím. Ale co znám ženy tak ty jsou tak strašně masochistické a i když jim chlap ublíží tak mu odpustí a jsou s ním zase. :(

9 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 16:33 | Reagovat

[8]: Já slzy neronila. Nepřišlo mi to moc smutné. Většinou brečím i u filmů, které dávají jasně najevo, že hlavní postava zemře, ale tady byla vlastně možnost, že se zachrání, ale bylo to tak divně podané, že ležel na operačním sále a pak "Tommy před dvěma týdny zemřel a mně přišel dopis, abych šla za měsíc na svůj první odběr.", rozbrečí mě i Ulice, ale tohle ne, takže ti klidně pošlu filmy, u kterých jsem opravdu brečela, když bude potřebovat trošku použít slzné kanálky.

Právě. Člověk má v sobě to, bojovat o život, tedy, když nebereme ty sebevrahy a tak, ale tady se s tím prostě všichni smíří. Kvanty lidí a nikdo nebojuje.

Počkej, takhle přeci nepřemýšlí devítiletý kluk, jako byl Tommy na začátku toho filmu a vlastně Kathy mu neměla co odpouštět. Nebyli spolu, takže to byla spíš taková vrácená láska. (Hlavně že se spolu stačili vyspat, než umřel, to je hlavní, že. -.-). Počkat, ženy jsou masochistické, protože odpustí? To bych spíš nazvala ženskou blbostí a zaslepeností. :D

10 Lamilka Lamilka | Web | 4. ledna 2015 v 19:14 | Reagovat

Tak ten film neznám, ale raději bych teď dala přednost něčemu veselému s dobrým koncem...

11 Slečna Postradatelná Slečna Postradatelná | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 20:45 | Reagovat

Mrknu na to 100% :D už jenom proto, abych k tomu mohla napsat takovou pěknou kritiku jako ty :D Jsem zvědavá, zda to je doopravdy tak nesmyslné, jak chápu z tvého článku :D A určitě napiš něco k roku 2014, protože už jenom to, že si to později otevřeš a přečteš je fajn, Velunto :D ♥ Taky to dělám, ale tenhle rok se na takový článek necítím, ale to neznamená, že ho nebudeš psát taky protože ty ho napíšeš a já si ho přečtu ♥ :D

12 Kika Kika | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 20:52 | Reagovat

Viděla jsem to teď v tipech v jedné skupině na FB a musím říct, že mě to hodně zaujalo a kouknu se určitě na to ;)

13 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 21:17 | Reagovat

[11]: Oh, díky za pochvalu pěkné kritiky. :D
Koukni se a uvidíš, třeba se to prostě nelíbí jen mě.
Velunto? Uniká mi to, jak víš, že Velunta, but... potěší. :D :3
Dobře, už kvůli tobě se na to zítra a ve středu vrhnu. :)

14 Narween Black Narween Black | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 21:55 | Reagovat

Nevidela, nečítala a po tejto recenzii si nemyslím, že by som chcela, na zozname kníh/filmov, ktoré chcem vidieť mám totiž asi lepšie veci... aj keď... nikdy nehovor nikdy :) A oceňujem recenziu, v ktorej sa veľa pekne kritizuje, takéto sa mi páčia oveľa viac ako tie, v ktorých sa prehnane chváli :D Zhrnutie pokojne napísať môžeš, už len preto, že keď si to zas o nejaký ten rôčik prečítaš bude to fajn :)

15 Prackal Prackal | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 21:57 | Reagovat

[9]: Rád se na nějakej podívám! :-) Prosím seznam filmů co za to stojí v dalším článku!! :-D

Je to podivné ... Asi natočím vlastní film! :D

No to je hlavní! :3 Myslím to že se spolu vyspali :D Protože romantickej sex bez filmu by stál úplně za nic ... a ano je to masochismus protože ony ví do čeho jdou! :D

16 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 22:07 | Reagovat

[14]: To neměla být nějaká negativní kritika, možná... spíš jsem se zamyslela nad věcmi, které mě vážně nešly do hlavy.
Ano, to je důvod, proč to shrnutí chci udělat. :)

[15]: Dobře Jiříku, v některým z dalších článků udělám recenze na nějaké filmy. :D Na brečící, povídáš?
Oh, udělej a chci být ta, která bude sedět v první řadě mezi těma vip! :D
No, v nemocnici, na nemocničním lůžku, co to je za romantiku? :D (a ve 30 panna taky není zrovna kjůt :D)

17 Prackal Prackal | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 23:13 | Reagovat

[16]: Brečíčí :3 ... A můžeš i jiný! :-) rád si rozšířím obzory ;-)

V nemocnici na lůžku je to hodně zajímavé ... ale spíš než romantiku bych to viděl na čistou fyzickou potřebu :DD

18 fakynn fakynn | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 23:20 | Reagovat

[17]: Dobře, když já od té doby, co jsem ti ten seznam psala, nekoukala na nic nového, tedy myslím. (krom tohohle)
Joo, to ona říkala, že měla někdy chuť opíchat prvního, kterýho viděla. Což další věc, kterou nechápu, že byla ještě panna, když byla tak nadržená. :D:D

19 Prackal Prackal | E-mail | Web | 4. ledna 2015 v 23:48 | Reagovat

Podobnej film jsem viděl :D Shodou okolností dnes. Jmenuje se Labyrint: Útěk (Maze runner). Zpočátku velice zajímavej film ale konec byl tak ... divnej O.o

20 myred myred | Web | 5. ledna 2015 v 15:55 | Reagovat

Bohužel jsem tenhle film neviděla, ale určitě se na něj kouknu. ;)

21 Infinity Infinity | Web | 5. ledna 2015 v 18:07 | Reagovat

Já jsem tenhle film viděla už hrozně dávno, takže si na něj vzpomínám jen mlhavě.
Ale vím, že se mi tenkrát moc líbil a byla jsem na konci dost dojatá.

A o ten článek z roku 2014 bych rozhodně měla zájem, moc ráda si ho přečtu. :)

22 AdellKott ( Ká.) AdellKott ( Ká.) | Web | 5. ledna 2015 v 18:15 | Reagovat

film jsem neviděla, ale kamarádka mi o něm říkala a prý řvala celou donu..:ú mám takový pocit že jsme dneska v knihkupectví zahlédla knihu, ale nejsem s jistá:D

23 raia | creyativite ^∇^ raia | creyativite ^∇^ | E-mail | Web | 5. ledna 2015 v 18:38 | Reagovat

tie veci čo si písala, mi napadli už pri čítaní deja. to posledné by ešte mohlo byť ale absolútne nerozumiem prečo bol s tou Ruth... a s prvou vecou s tebou súhlasím tiež. to je väčšinou hlavná chyba väčšiny kníh a filmov s podobnou tématikou. akoby pre nich neexistoval útek.

24 fakynn fakynn | E-mail | Web | 5. ledna 2015 v 19:35 | Reagovat

[21]: Děkuji, udělám ho ještě tento týden. :)

[22]: Jeden z mála "smutných" filmů, u kterých jsem nebrečela.

[23]: Právě. Nechápu, že když tolik toužili žít, tak nic neudělali, krom načmárání pár obrázků a táhnutím za nesmyslem.
Ani já nechápu, proč byl s Ruth, ale co už. Nikdo mi to nevysvětlí...

25 cincina cincina | Web | 5. ledna 2015 v 19:54 | Reagovat

Uaa musím ti pochválit dess!:) Krásný!
Tenhle film jsem neviděla, ale vím, že ho nedávno vysílali na Primě. Řeknu ti, že jsem se na něj ani dívat nechtěla, protože taková témata... asi bych z toho nespala nebo tak něco. Není to nic pro mě.

26 Anette Anette | Web | 5. ledna 2015 v 19:55 | Reagovat

film jsem neviděla, ale po tvé recenzi jsem z něj nadšená a kouknu se na něj :) pěkná recenze :)

27 fakynn fakynn | E-mail | Web | 5. ledna 2015 v 20:45 | Reagovat

[25]: Děkuji! :))
Nebylo o co stát.

[26]: Děláš si ze mě srandu? Já film zkritizuju jak to jen jde a ty mi řekneš, že se na něj určitě koukneš, že mám pěknou recenzi? Proč to komentuješ, když jsi to ani nečetla?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama